Dostałeś się na praktyki w Hiszpanii? Pamiętaj, że będziesz zobowiązany do dostarczenia niezbędnych dokumentów.
1 / NIE (hiszp. Número de Identificación de Extranjeros - numer identyfikacyjny dla cudzoziemców)
Najlepiej postarać się o NIE już w Polsce, udając się do najbliższej ambasady lub konsulatu Królestwa Hiszpanii, poinformować o wyjeździe na praktyki i poprosić o NIE. Cały proces trwa ok. 2 tygodnie. NIE ważne jest 3 miesiące, więc jeśli jego ważność kończy się podczas praktyki, należy odnowić dokument już w Hiszpanii (i rozpocząć proces odpowiednio wcześnie z pomocą firmy, w której odbywa się praktyki).
Druga opcja to wyrobienie NIE już na terenie Hiszpanii. Jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ szczególnie w dużych miastach, takich jak Barcelona czy Madryt, proces może trwać ponad miesiąc, a bez NIE nie można legalnie rozpocząć praktyki.
W mniejszych miastach należy udać się do najbliższej siedziby policji lub biura d/s cudzoziemców. W większych miastach wymagane jest wcześniejsze umówienie się na wizytę (cita previa)przez specjalną platformę online. System działa najlepiej w poniedziałki rano, a daty wizyty wyznaczane są na kilka tygodni później, więc jeśli planujesz rozpoczęcie praktyki np. 1 czerwca, zarejestruj się w systemie już pod koniec kwietnia, i pamiętaj, że wizyty są przyjmowane tylko w dni robocze. Na tej stronie można sprawdzić, czy w miejscu, do którego się udajemy, wymagane jest umówienie się na wizytę online, czy wystarczy bezpośrednio udać się do danego urzędu. Jesli wymagana jest rejestracja online, to można to zrobić tutaj, wybierając odpowiedni region i opcję Certificados UE.
Na wizytę (bezpośrednią lub po wcześniejszej rejestracji) należy zabrać następujące dokumenty:
- wydruk potwierdzenia z datą i godziną wizyty
- dowód osobisty lub paszport (+ skserowana kopia)
- umowę o praktyki, najlepiej w języku hiszpańskim (patrz punkt 2) oraz list akceptacyjny w j. hiszpańskim, podpisany i opieczętowany (w oryginale) przez firmę, w której będziesz odbywać praktyki (należy odebrać go od firmy po przyjeździe do Hiszpanii)
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (potwierdzajacą status ubezpieczenia przez cały okres pobytu), którą należy sobie wyrobić za darmo w najbliższym oddziale NFZ
- wypełniony i podpisany formularz EX 15 (2 oryginały), który można ściągnąć z tej strony
2 / Umowa o praktyki: Jest to dokument, który muszą podpisać trzy strony (student, uczelnia / szkoła, firma przyjmująca). Zawiera ona wszystkie informacje dotyczące praktyki i zapewnia właściwy status praktykanta w firmie. Z racji, że w Hiszpanii wszystkie praktyki są akademickie, powyższa umowa jest kluczowym dokumentem, bez którego nie ma możliwości podjęcia praktyk. Więcej informacji dotyczącej umowy, oraz przykładowy wzór można znaleźć tutaj.
3 / Numer ubezpieczenia społecznego (Número de Afiliación a la Securidad Social): numer ten jest niezbędny, aby pracodawca mógł zapewnić studentowi ubezpieczenie społeczne. Jest to obowiązkowe w przypadku wszystkich płatnych praktyk.
Aby uzyskać powyższy numer należy odwiedzić Biuro Ubezpieczeń Społecznych w mieście, gdzie odbywają się praktyki. Z numerem ubezpieczenia społecznego będziemy mieli taki sam dostęp do państwowych usług medycznych, jak wszyscy inni legalnie pracujący w Hiszpanii.
4 / Hiszpańskie konto bankowe: w niektórych firmach wymagane jest założenie konta bankowego w hiszpańskiej instytucji aby otrzymywać wynagrodzenie. Aby założyć konto w banku, musisz posiadać numer NIE.
Zanim rozpoczniesz praktykę, sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty:
- Umowa o praktyki
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
- NIE
- Numer ubezpieczenia społecznego
- Konto bankowe
Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń