wtorek, 25 czerwca 2013

Portale spolecznosciowe pod kontrola

W czasach swiatowej globalizacji i nieustannego dostepu do internetu, warto rowniez wziac pod lupe opinie krazace na temat naszej osoby w sieci, ktore sa dostepne dla wszystkich uzytkownikow, w tym rowniez dla potencjalnych pracodawcow. Wedlug badan 10% aplikacji, jest odrzucanych w procesie selekcji ze względu na zawartość informacji w sieciach społecznych.



 Wyszukiwanie kandydatow (pot. ¨googlowanie¨) jest to trend, ktory stosuje obecnie większość firm, aby wstepnie okreslic czy jesteś idealnym kandydatem na proponowane stanowisko. Oczywiscie nie znaczy to ze musisz totalnie ograniczyc korzystanie z serwisow spolecznosciowych, ale nalezy to robic ostroznie, odpowiednio ustawiajac opcje prywatnosci i profil ogolnodostepny.
Czego nie należy zamieszczać w sieciach społecznościowych podczas procesu selekcji?

  • Ideologie: religijne, polityczne itp. cała zawartość tego typu kwestii, może okazac sie zbyt "kontrowersyjna" dlatego tez lepiej unikac umieszczania tego typu informacjii  w sieci społecznych, takich jak Twitter czy LinkedIn.
  • Wulgaryzmy: sprawdz opinie i teksty ktore opublikowales w sieci, jezeli okazuja sie one zbyt wulgarne i nieodpowiednielepiej skasowac tego typu posty.
  • Publikowanie zlych opinii o Twoich poprzednich miejscach pracy / pracodawcy: posty publicznie obrazajace Twojego bylego / obecnego pracodawce lub opisujace Twoje negatywne nastawienie do pracy może być pięta Achillesowa podczas procesu selekcji
  • Pamietaj, ze klamstwo ma krotkie nogi, sprawdz czy informacje podane przez Ciebie w dokumentach aplikacyjnych zgadzaja sie z informacjami w siecii

Zachowaj ostrożnosc w sieciach społecznościowych

  • Opcje prywatności: głównie na facebooku, zmien swoje ustawienia, aby profil ogolnodostepny (dla osob ktore nie maja Cie w znajomych) byl jak najbardziej ograniczony (zdjecie profilowe, miejsce zamieszkania, jezyki w ktorych mowisz, ewentualnie wyksztalcenie i praca). Możesz ustawić swoje ustawienia prywatności tak aby publikacje byly widoczne tylko dla znajomych, a nawet zrobić "listy" przyjaciół i osob ktore widza Twojej wypowiedzi,a ktore nie (zalecane jest np. stworzenie specjalnej grupy dla znajomych z pracy, ktorzy niekoniecznie powinni wiedziec o Tobie wszystko poza zyciem profesjonalnym w biurze) .

Dodawanie swojego szefa / byłego szefa do sieci społecznych? Jezeli podejmiesz decyzje o zaakceptowaniu zaproszenia zachowaj szczegolna ostroznosc lub stworz osobna grupe z ograniczonym dostepem.

Kilka porad

  • Posiadanie konta osobistego i profesjonalnego: ogranicz dostep do Twojego konta na facebooku, dopracuj Twoj profil na portalach tj. Linkedin lub Goldenline, zadbaj aby dane byly aktualne.
  • Wpisz w wyszukiwarce internetowej swoje imie i nazwisko i sprawdz w jakich portalach internetowych pojawia sie Twoj profil, byc moze w niektorych z nich pojawiles sie nieswiadomie, a moze to zle swiadczyc o Twojej osobie.
  • O blogu: w zaleznosci od typu bloga, zawsze mozna dolaczyc link w Twoich profilach spolecznosciowych lub tez nawet w CV, wszystko zalezy od publikowanej tresci. W przypadku blogow nieadekwatnych do Twojego zycia zawodowego/edukacji najlepiej poslugiwac sie pseudonimami.

A Ty? Czy dbasz o treści publikowane na portalach społecznościowych? Czy wiesz co o Twojej osobie mozna znalezc w siecii?  Sprawdz juz dzis i opracuj swoja reputacje w sieci.

0 komentarze:

Prześlij komentarz